ARNHEM – De acceptatie van homoseksualiteit onder Nederlandse jongeren is in vier jaar tijd fors gedaald. Vooral onder jongens zijn de cijfers opvallend: nog maar 22 procent van de jongens op de middelbare school staat positief tegenover homoseksualiteit. COC Midden-Gelderland slaat daarom ook in Arnhem alarm. Vier politieke partijen willen weten wat de gemeente gaat doen.
In 2021 stond nog ongeveer 40 procent van de jongens op de middelbare school positief tegenover homoseksualiteit. Onder meisjes daalde het percentage volgens onderzoek van de Universiteit Utrecht en het Trimbos-instituut van 78 procent in 2021 naar 51 procent in 2025. Ook denkt nog maar 45 procent van de jongeren dat homoseksuele en lesbische leerlingen op school open kunnen zijn over hun seksuele oriëntatie. De cijfers uit 2021 sluiten aan bij de eerdere onderzoeksresultaten van de Universiteit Utrecht.
COC slaat alarm
Voor COC Midden-Gelderland zijn de nieuwe cijfers reden om aan de bel te trekken. De organisatie heeft de gemeentebesturen van alle achttien gemeenten in haar werkgebied opgeroepen om samen met onder meer scholen, jongerenwerk en sportverenigingen te kijken wat nodig is om de acceptatie en veiligheid te verbeteren.
„Achter die cijfers zitten jongeren”, schrijft voorzitter Ricardo Brouwer. Hij wijst bijvoorbeeld op jongeren die op school twijfelen of ze kunnen vertellen op wie ze verliefd zijn, of die op hun sportclub liever niets zeggen over wie ze zijn.
Volgens Brouwer wordt er door vrijwilligers, docenten, jongeren, ambtenaren en bestuurders al veel gedaan, maar laten de nieuwe cijfers zien dat er nog werk te doen is.
Arnhem scoort lager
Ook specifiek in Arnhem zijn er volgens de indieners redenen voor zorgen. Uit de Welzijnsmonitor 2025 van Vizier en de Radboud Universiteit komt volgens de vier fracties naar voren dat LHBTIQA+ inwoners van Gelderland en Overijssel zich minder geaccepteerd en veilig voelen dan twee jaar eerder.
Opvallend is dat de acceptatie van LHBTIQA+ inwoners op scholen en bij sportverenigingen in Arnhem lager ligt dan in de rest van Gelderland.
Wat gebeurt er op Arnhemse scholen?
D66, PRO, Volt en Partij voor de Dieren hebben naar aanleiding van de cijfers schriftelijke vragen gesteld aan het college. Ze willen onder meer weten hoe het met de acceptatie en sociale veiligheid op Arnhemse scholen is gesteld, welke ondersteuning scholen krijgen en wat de gemeente doet als die veiligheid achterblijft.
Op 9 oktober is het Paarse Vrijdag, waarop scholen aandacht vragen voor acceptatie van LHBTIQA+ jongeren. Volgens COC-voorzitter Ricardo Brouwer is alleen zo’n zichtbaar moment niet genoeg. „Een paarse trui is geen vaccin tegen homofobie.” Een jongere die op vrijdag de moed vindt zichzelf te zijn, moet zich volgens hem ook op maandagochtend nog veilig voelen in de klas.